Top Life 05/2010

Jak žijí návrháři, které potkáváte

Aneb co je nového ...

Květnové vydání Toplifu představuje novinku v rubrice rozhovorů s brněnskými designéry. Déle než rok jste se zde mohli seznamovat se zajímavými osobnostmi naší módní scény. Leč, množství těch nejlepších je pochopitelně vyčerpatelné. Proto jsme se rozhodli přinášet i nadále jejich názory na aktuální trendy a módu, ale vždy v souvislosti s nějakou novinkou v jejich tvorbě, či pracovním životě.

... tentokrát s PAVLEM JEVULOU

Pavel je známý nejen netradičními, především sociálními, tématy svých autorských kolekcí. Používá také velmi neobvyklé materiály, v souvislosti se zaměřením kolekce. Již dříve vytvořil například byrokratické šaty z kancelářských sponek, modely s použitím plastu či papírové róby ve stylu haute couture. Právě povědomí o netradiční tvorbě kreativního návrháře přispělo ke vzniku nejnovější kolekce z 35 mm filmu.

Jak to tedy skutečně bylo?

S nápadem vytvořit kolekci z filmového pásu vlastně přišla manažerka akvizic společnosti CinemArt Ivana Košuličová. Jejich film Desert flower si vybralo Febio jako zahajovací film letošního Febiofestu 2010.

V jakém duchu se celá kolekce nese?

Jednalo se o kolekci nejen pro slavnostní zahájení filmového festivalu, ale také uvedení filmu Květ pouště/ Desert flower  do české distribuce. Snímek jsem viděl v předpremiéře a  jeho silný příběh mně dokonale dostal.Vznikl podle stejnojmenné autobiografické knihy topmodelky černé pleti Waris Dirie. Popisuje neuvěřitelnou cestu somálské dívky od kočovného života v poušti na nejznámější světová přehlídková mola. V New Yorku, na vrcholu své kariéry, Waris poprvé v rozhovoru otevřeně promluvila o problému ženské obřízky, kterou sama vytrpěla, když jí bylo teprve 5 let.

Zvláštní název  „Květ pouště, má nějaký další význam?

V Somálsku mají všechna jména svůj význam. Křestní jméno autorky filmové předlohy Waris, znamená v překladu právě Květ pouště. Celá kolekce je vytvořena z filmového pásu jehož prostřednictvím se filmy promítají v kinech. Ten je široký 35 mm a do oděvní formy jsem zpracoval necelý kilometr filmu, něco kolem 950 metrů. Pracovat s netradičními materiály je hodně přínosné i pro moji oděvní tvorbu.

Jak se taková nezvyklá kolekce líbila?

Přehlídka probíhala po skončení filmové projekce v nádherných prostorách pražského Rudolfina. Atmosféra byla skvělá a „lidi od filmu” byli na přehlídku hodně zvědaví. Velmi je zajímalo, co se dá z materiálu ,který důvěrně znají vytvořit. Nedokázali si představit, že by se z něj daly udělat společenské šaty a výsledek na ně zapůsobil velmi pozitivně. Na premiéru přijela z Berlína i samotná režisérky filmu Desert flower SERRY HORMANN, která za mnou po přehlídce přišla, a aniž bychom se znali mně velmi vřele objala a upřímně mi ke kolekci gratulovala. Bylo to nádherné setkání a také uznání od člověka, kterého si nesmírně vážím. 

Budeme mít i my, běžní smrtelníci, možnost tyto modely někde vidět?

V Brně kolekci  v dohledné době také předvedu, ale zatím je  prezentována v Galerii Studia LR. (pozn. red.: Studio Liběny Rochové, Malostranské nábřeží 1, 1. patro, Praha 1, otevřeno Ne – Út 10:00 – 18:00 hod). Kdyby měli čtenáři cestu do Prahy, vstup je zdarma a výstava trvá do 31. 5. 2010. Moji expozici doprovázejí snímky fotografa Vladimíra Novotného s uměleckým jménem KIVA. Při jejich focení zachytil promítání obrazu skrze filmový pás, ze kterého jsou modely vytvořeny. Fotky tak, za pomoci využití nových technologií, zobrazují originální oděv velmi moderním způsobem.“

------------------------------------------------------------------------

PAVEL JEVULA – Curriculum Vitae

Pavel Jevula je držitelem ocenění Top Styl Designer. Své autorské kolekce již vystavoval např. v pražské galerii Studio LR, v galerii Mánes na Prague fashion weeku, v umělecko-průmyslovém muzeu v Brně či na ambasádě ve Vídni. V autorských kolekcích se zabývá sociálními tématy: AnDěl (pomoc bližnímu), ESC (byrokracie), Paměť 05 (holokaust), TJ Orel (sport x business).

V současné době navrhuje sezonní kolekce dámské módy pro značku Rialto. Tyto modely shlédli návštěvníci na mezinárodních veletrzích: CPD Düsseldorf, MMC Leipzig, Styl a Kabo Brno, Móda Praha a na přehlídce pořádané organizací Wirtschaftskammer ve Vídni. Spolupracoval také s komerčními značkami: Blažek Praha, Jablonex Group, Dominique mode. Jako módní poradce se podílel na pořadech České Televize MEM, Zkus mít vkus a Fashion station na Z1.

------------------------------------------------------------------------

Více na: www.paveljevula.cz, www.rialto.eu, www.kiva.cz

Foto k výstavě: Kiva
Foto z přehlídky v Rudolfinu: Jaroslav Holaň
Zpracovala: Jarmila Krahulcová

Rozhovor s Pavlem Jevulou si můžete přečíst v květnovém vydání časopisu TOP life. Internetová verze časopisu zde.

↑ Zpět na začátek