Satisfakce / Paměť 05

Paměť 05 Pavla Jevuly  článek v lifestyle magazínu SATISFAKCE.

Text: Lenka Pospíšilová
Foto: Robert Vano

Modelová kolekce připomínající holocaust získala hlasy většiny porotců v soutěži Top Styl Designer na veletrhu Styl a Kabo. Její autor, Pavel Jevula, absolvoval SPŠ Oděvní v Prostějově a propagační výtvarnictví v Ostravě. Kromě kolekcí připravovaných pro přehlídky po celé republice se prezentoval i na galavečeru veletrhu MMC v Lipsku a za sebou má také několik kostýmních realizací pro taneční divadlo.

Co považujete za svůj největší dosavadní úspěch?

Nemám pocit, že bych měl za sebou nějaké „ohromující úspěchy”. Pro mě je teď asi nejdůležitější právě ocenění Top Styl Designer na únorovém Stylu.

Absolvoval jste německý seminář konstrukce střihů. Bylo studium v Německu přínosem pro vlastní práci nebo spíš pro seznámení s módním světem?

Ono je to trochu jinak. Absolvoval jsem sice kurzy licencované mnichovskou firmou, ale konaly se v Praze. Kurz mi přinesl odborné znalosti v oblasti konstrukce střihů, které teď ve velké míře, využívám ve své práci.

Tvíd je těžká látka nejen váhou, ale také na zpracování. Vybral jste si jí po německém kurzu s tím, že jste si řekl: Tak teď už to opravdu umím?

Určitě. Krejčovina je věc, kterou se můžu odlišit od ostatních. Většina návrhářů se specializuje na lehčí materiály, šifóny a podobně. Jak je vidět, kolekce zaměřená na těžší konfekci  u poroty zabrala. Zároveň jsem použil kombinaci s jemnými krajkami . Švy na lícové straně, tedy modely oblečené jakoby naruby, kontrast tvídů se vzorem rybí kosti a prádlových materiálů, mají vyjadřovat nutnost rychlého odchodu lidí, kteří byli za druhé světové války odvlečeni do koncentračních táborů.

Inspiraci jste podle vlastních slov hledal v knize Zdeny Fantlové Klid je síla. Často se vám literatura nebo třeba film transformují do modelů?

Toto byla první inspirace knihou. téma lidí odvlečených do koncentračních táborů je nesmírně dramatické a knížka Zdeny Fantlové není silná jen podle názvu, ale hlavně obsahem. Chtěl jsem trochu jinak otevřít problém, který dnes některé extremistické skupiny zpochybňují … Myslím si, že je na toto téma potřeba upozorňovat neustále.
 
S titulem Top Designer jste získal také možnost zúčastnit se workshopu Liběny Rochové na farmě Bolka Polívky v Olšanech.

Několikrát jsem na Workshop chystal, ale z časových důvodů k tomu nedošlo. O to víc se teď těším. Bude to sice krátce před dalším veletrhem Styl, ale aspoň si dám oddech od ohromné práce na obhajovací kolekci. Možná proběhnou i nějaké konzultace a utřídím si myšlenky.

Máte už alespoň základní představu jak by měla obhajovací kolekce vypadat a bude na ni stačit sto padesát tisíc, které jsou součástí ceny?

Pro příští kolekci se mi už honí hlavou několik témat, ale zatím jsem si žádné nevybral. Finance se určitě budou hodit a využiju je v plné míře, ale stejně budu muset hledat sponzory. Ke kolekci totiž neodmyslitelně patří i doplňky, jako jsou boty, klobouky, rukavice a kabelky. Vzhledem k počtu modelů (30) bude příští kolekce finančně hodně náročná.

↑ Zpět na začátek