Detail / rozhovor

Po vítězství v soutěži Top Styl designer poskytl Pavel Jevula rozhovor pro časopis Detail, který vydává firmy Baťa.

Detail / Průvodce módou
Text: Alena Štrobová.

Kolekce Paměť 05 Pavla Jevuly
Pavel Jevula nechtěl dělat jen podbízivou módu. Jako téma své kolekce Paměť 05 zvolil poctu lidem odvlečeným nacisty do koncentračních táborů. Přinesla mu zasloužený titul Top Styl Designer 2005.
Pavel Jevula má k módě a návrhářství blízko už od malička. Jedna z jeho babiček, Magdalena, šila ve třicátých letech v prestižním Ostravském salónu. Druhá babička Božena šila pro změnu doma a dovolila malému Pavlovi, aby jí pomáhal. Byla to právě ona, kdo Pavlovi zaplatil za první návrh. Společně také ušili první model z jeho dílny. Po základní škole zamířil na Střední průmyslovou školu oděvní v Prostějově, později si ještě přidal další průmyslovku. Tentokrát obor propagační výtvarnictví. Od roku 2002 se pravidelně prezentuje na přehlídkách módy. Kromě toho se ale věnuje i návrhům kostýmů pro taneční divadlo. Ze světa typické módy se tak posouvá ještě více k abstrakci a prožitku.

Top Styl Designer 2005
Důležitou částí programu veletrhů módy Styl a Kabo v Brně je volba nejlepšího módního designera. Na vyhlášení "top" jména čeká ve slavnostní večer devět nejlepších soutěžících návrhářů. Spolu s nimi ale i celý český módní svět. Letos však byla atmosféra při prezentaci vítězné přehlídky poněkud zvláštní. Jímavá, něžná a přitom až drásavě šokující. Lidé, kteří seděli v hledišti tvrdí, že byli naprosto nadšeni, ale přitom jim po zádech běhal mráz. Věc, kterou v zavedeném světě módy zaznamenáte jen zcela výjimečně. A to se vyjádřili i osobnosti takového formátu, jako jsou Liběna Rochová, Josef Ťapťuch, Josef Klír nebo Robert Vano.

Paměť 05 na molu
Kolekce, za kterou Pavel Jevula získal ocenění Top STYL DESIGNER, se jmenuje PAMĚŤ 05. Volně se v ní inspiruje knihou Klid je síla od Zdeny Fantlové. Autorka, která jako mladá dívka prošla čtyřmi koncentračními tábory, žije dnes v Londýně. Pavel se s ní náhodou setkal před sedmi lety při autogramiádě. Nechal si od šarmantní dámy podepsat knížku, mluvili spolu a jemu se v hlavě začal rodit zvláštní nápad. Kdo se tématem holocaustu zabývá, řeší obvykle pocity lidí. Pokoření lidské důstojnosti ale probíhá i zdánlivě nejběžnějšími ze všech věcí. Třeba právě oblečením. Kolekce Paměť 05 zobrazuje nutnost rychlého odchodu z jistoty domova. Vyjadřuje strach, chaos a první náznak beznaděje. Oblečení je na ruby, spodní prádlo nahrazuje vrchní část oděvu a naopak. I zvolené materiály působí nelogicky. Stejně tak, jako na nás dnes působí bolestná doba holocaustu. Pošlapat důstojnost člověka opravdu lze nejrůznějšími způsoby. O jednom z nich vypovídá vítězná kolekce z veletrhu módy Styl a Kabo Paměť 05 autora Pavla Jevuly.

----------------------------------------------------------
Pavel Jevula / návrhář, který oživil naši paměť
----------------------------------------------------------

Měl jste obavy z toho, že lidé vaši kolekci Paměť 05 nepřijmou?

To víte, že ano. Věděl jsem, že téma je kontroverzní. Bál jsem se i reakcí pamětníků, kterých se zkušenost s transportem osobně týká. Ale zatím jsem zaznamenal jen pozitivní reakce. Sama paní Fantlová mi po mém vítězství telefonicky popřála z Londýna a domluvili jsme si setkání při její nejbližší návštěvě Čech. Po mém vítězství mi upřímně gratulovali porotci, ostatní designéři, ale i ti, kteří se zúčastnili soutěže. A to nebývá vždycky zvykem.

Jak je možné vyjádřit ohrožení existence člověka právě šaty?

Paní Fantlová přímo ve své knize píše, že po příchodu do tábora Auschwitz-Birkenau nafasovala tenké žoržetové šaty pošité pajetkami. Modrý kabátek dětské velikosti a k tomu obrovské pánské lakýrky. Zkuste si představit, že ti lidé si s sebou vzali to nejlepší, co měli. Mnozí z nich vůbec netušili, kam jdou! Ostatně to, co se s nimi bude dít, si ani představit nemohli. A najednou na sebe navlékali cizí oblečení. Ve strachu a obavách, bez ladu a skladu. 

V jakých barevných tónech a z jakých materiálů jste svou kolekci vytvořil?

Převládala v ní černá a šedá barva, dále starorůžová, pokrytá černým tylem. Kontrast tvořila fialová, která na mnoho lidí působí negativně, a žlutá barva Davidovy hvězdy. Jako materiál jsem použil hrubou vlnu se vzorem rybí kosti v kontrastu s jemnou krajkou.

Znali modelové a modelky příběh šatů, které mají na sobě?

Předem jsem jim řekl, o co se v mé kolekci jedná. A velice jim děkuji za to, že emoce byla patrná i na jejich způsobu předvedení.

Jaký typ lidí oblékáte vyloženě rád?

Nejraději lidi, které znám osobně. Dovedu u nich nejlépe odhadnout, v čem se budou cítit dobře, co podtrhne jejich osobnost a kam až můžu ve své kreativitě zajít. Obecně mám rád lidi, kteří mi dají důvěru a tvůrčí prostor.

V čem se naopak cítíte dobře vy sám?

Nejraději mám sportovně elegantní oblečení. Musí být originální a kvalitní. Na léto mám proto slíbený model od Petra Kaloudy, pro doplňky si chodím k AlešBáry.

Věnujeme se módní sezóně podzim/zima 2005. Jakou podobu bude mít v tvůrčí dílně Top Styl Designera Pavla Jevuly?

Kolekce bude hodně barevná. Po temném období mně momentálně oslovují syté barvy – nejvíce zelená v kombinaci s tyrkysovou. Ostatně, kdo chce vidět mé modely na módní přehlídce, ať se přijde podívat na Brněnské výstaviště, kde 23. srpna večer představím svou novou kolekci.

Lidé v hledišti tvrdí, že při prezentaci kolekce Paměť 05 byli nadšeni a přitom jim po zádech běhal mráz. Ve světě módy výjimečná věc.

Věděl jsem, že moje téma je kontroverzní. Ale zatím jsem zaznamenal jen pozitivní reakce.Modely můžete vidět na těchto stránkách na snímcích, které vytvořil fotograf Rober Vano v sekci „Autorské kolekce”.

↑ Zpět na začátek