One Day Dress

Součástí programu plesu s podtitulem Mozart v Redutě byla letos módní performance designéra Pavla Jevuly, který spolupracoval se sedmi mladými umělci na konceptu šatů na jedno použití – ONE DAY DRESS pro Mózartovu narozeninovou párty. Výtvarníci připravili originální malby a tisky na papír, ze kterého byly šaty vytvořeny. Přehlídku moderovala a vtipně okomentovala nejslavnější česká blondýna Iva Pazderková.

Po předvedení papírových modelů ve Slavnostním Mozartově sále, se návštěvníci plesu přemístili do atria Reduty. Tam přenesl pro tento večer svůj ateliér fotograf KIVA a všichni zúčastnění pak měli možnost, živě sledovat proces vzniku módních fotografií.

O vlasy modelek se postaral salón Alexandry Michalas, originální líčení vytvořil tým Estée Lauder pod vedením Pavla Bauera.

Článek o akci na i-dnes čtěte zde.
Reportáž na MÓDA.cz najdete zde.
Fotoreportáž z plesu najdete na stránkách Foto KIVA

MICHAL KŘÍŽ a modelka ZDENA
K vytvoření kresby k maškarnímu plesu v Divadle Reduta jsem použil vyřezávané šablony dámských šatů, kterou jsem pomocí sprejů přenášel na papír. Vznikla kresba, u které nemůžeme s jistotu říci, kde má figura hlavu a  vzniká tedy problém s identitou – přesným určením a identifikací figur. V kresbě jsem také využil myšlenky maškarního plesu, (nošení masky a převleků), ztráta identity, alter ego. Použitý materiál: papírová šablona, sprej, email.

KRISTÝNA CÍLKOVÁ a modelka JARMILA
Název mého díla je „Spetrální chvění čiré nymfy Mozartovi k narozeninám”. Technika je sítotisk na papíře kombinovaný s akvarelem.

MIROSLAV JIŘELE a modelka ANNA
Motiv na šatech je inspirován pohledem na krásu lidského těla v různých generacích. Na grafikách je možno spatřit otisky prvních idolů, jako byly pravěké Venuše, Rubensovy malby žen, až po současnou masovou konzumaci lidského těla v rámci pornografie.
Papírový „model”, který je odsouzený již předem k zániku, připomíná to, že lidské tělo je důležitější a až tak neměnící se v rámci doby, než to, co ho většinou schovává. Proto jsou vybrané ženy a muži na grafikách nazí.

PAVLÍNA ŘEHULKOVÁ a modelka MARCELA
Do těchto šatů jsem vtiskla milostné vyznání, slova lásky. Slova jsou vyjádřena v textu indické milostné písně a šaty jsou doplněny orientálními ornamenty. Šaty mají být oslavou toho, co vše krásné nám Bůh dává...hudbu, poezii, obrazy, lásku. Děkujeme-li Mozartovi za jeho hudbu, žehnáme Bohu a uvědomujeme si to nejušlechtilejší v nás, schopnost cítit a vnímat svá srdce.

IVA HRUBOŠOVÁ a modelka JANA
Motiv zimního větvoví svádí svou ornamentální strukturou k vytvoření dárkového balicího papíru pro zvláště významné události. Tento papír si zaslouží elegantně zabalit dárek hodný Wolfganga. Potisk na papírové šaty byl vytvořen technikou sítotisku.

ADÉLA BEEROVÁ a modelka KATKA
Imitace krajky s využitím rostlinného ornamentu, který je nedílnou součástí mé tvorby. Zároveň se nechávám inspirovat českým lidovým uměním a krojem. Model by měl i s vizuálem připomínat čekou šlechtu, která jde přivítat Mozarta. Na papíře kombinuji akvarelovou malbu štětcem a litý akryl.

ALENA KAZATELOVÁ a modelka NELLI
Hlavním důvodem proč jsem se chtěla vyhnout malbě na papír je, že nejsem excelentní malíř a výsledek mého pokusu by byl značně nejistý. Druhým důvodem je moje fascinace materiálem. Vždycky když si před sebe rozložím nový papír, tak po něm přejedu prsty a zkouším jakou má strukturu. Pozoruji chomáčky vláken, kterými je struktura vystavěna a na konec mi celá plocha příjde jako dokonalý materiál sám osobě, až mi připadá nevhodné ho nějak jinak měnit a přetvářet. Proto jsem byla nucena zachovat čistotu a dokonalou strukturu obyčejného papíru a pokusila jsem se v něm rozehrát živou hru světla a stínu.

↑ Zpět na začátek